زمینه مراودات تجاری میان البرز و افغانستان در قالب تهاتر و مبادلات ارزی فراهم می شود

دبیر دبیرخانه مشرک تشکل های نساجی و پوشاک کشور

930  تعداد بازدید  |  دوشنبه 28 آذر ماه 1401

دبیر دبیرخانه مشترک تشکل های نساجی و پوشاک کشور با اعلام آمادگی برای گسترش سطح روابط میان فعالان اقتصادی این استان با جمهوری افغانستان گفت: زمینه مراودات تجاری میان طرفین را در قالب تهاتر و یا مبادلات ارزی و یا ریالی فراهم خواهیم کرد.

 یدالله مالمیر در نشستی با هیات تجاری جمهوری افغانستان که با حضور مدیرکل امور اقتصادی و دارایی البرز و جمعی از فعالان اقتصادی استان همراه بود، بیان کرد: در سه دهه گذشته که جمهوری افغانستان درگیر جنگ های داخلی بوده است، جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست و همسایه در عرصه های مختلف از جمله مراودات اقتصادی در کنار این کشور حضور داشته است.


وی با ابراز خرسندی از اینکه کشور افغانستان در حال دستیابی به ثبات و آرامش است، گفت: امید است که با توجه به نقاط مشترک ایران و افغانستان در مذهب، فرهنگ و زبان، فعالان اقتصادی دو کشور بتوانند از فرصت های موجود در راستای گسترش مناسبات در ابعاد مختلف از جمله حوزه اقتصادی بهره برداری مناسب داشته باشند.


نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به ظرفیت های حوزه اقتصادی البرز از جمله وجود 13 شهرک صنعتی عمدتا خصوصی افزود: در شهرک ها و نواحی صنعتی البرز کارخانه ها و واحدهای تولیدی در بخش های مختلف فعال است که می تواند زمینه ساز توسعه روابط تجاری با جمهوری افغانستان باشد.


وی با توجه به توان بالای مجموعه های تولیدی و صنعتی در البرز به منظور صادرات کالا به کشور افغانستان عنوان کرد: اگر توانمندی های صنعتی جمهوری افغانستان بتواند در بحث تامین برخی مایحتاج تولید در البرز به ما کمک کند، در مجموع زمینه این فعالیت های وارداتی و صادراتی را در قالب تهاتر و یا مبادلات ارزی و یا ریالی فراهم خواهیم کرد.


مالمیر با اشاره به دانش و تکنولوژی موجود در بخش هایی مانند کشاورزی، صنعت و یا گردشگری البرز افزود: در بخش هایی مانند صنایع غذایی و دارویی و نساجی در این استان ظرفیت های صادراتی زیادی وجود دارد.


وی با تاکید بر ظرفیت ایجاد شده در قالب نمایشگاه دائمی در اتاق بازرگانی البرز برای معرفی بخشی از توانمندی های تولیدی و صنعتی این استان گفت: در این نمایشگاه محصولات بیش از 260 مجموعه تولیدی از میان 3500 واحد صنعتی البرز در کنار تولیدات متنوع حوزه صنایع دستی استان برای بازدید هیات های تجاری و مهمانان داخلی و خارجی نمایش داده شده است.


مالمیربا تاکید بر اهمیت برگزاری نشست هایB2B میان فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به منظور بسط روابط تجاری و عقد قراردادهای همکاری میان طرفین افزود: باید از تمامی فرصت های موجود در این زمینه بهره برد.